Інсектициди: боремося зі шкідниками

Всі ми знаємо що інсектициди - це хімічні засоби для знищення не тільки дорослих особин шкідників-комах, але також їх яєць і личинок. Але цих знань недостатньо для того щоб досягти бажаного ефекту в боротьбі проти шкідників. Потрібно знати які препарати використовувати, коли необхідно захистити рослини. Виявляється, існує величезна кількість препаратів, що розрізняються за багатьма параметрами. Необхідно знати деякі моменти про інсектицидах, про які ми і поговоримо в цій статті.

Залежно від характеру проникнення в організми все інсектициди можна розділити на 3 групи:

Контактні інсектициди

Назва говорить сама за себе. Шкідник гине від безпосереднього контакту з отрутою, не залежно від того, на яку частину тіла потрапив хімічний препарат.

Правда, ефективність контактних інсектицидів, яка за сприятливих умов триває до 7 днів, при сильних і частих опадах знижується. Вони просто змиваються дощами.

Також контактний препарат може захистити тільки збризнуті частини рослин. Та частина рослини, до якої не дотягнувся пістолет обприскувача, залишиться населеної шкідниками. Та й з сусідського необробленого ділянки можуть залетіти шкідники і благополучно оселитися у вас. І на сховалася в нирку або бутон личинку контактний препарат не подіє. Адже він просто на неї (личинку) не влучає.

Але є безумовний плюс - препарат діє відразу ж після обприскування рослин.

Кишкові інсектициди

Це препарати які потрапляють через органи харчування в кишечник шкідників і вражають їх отрутою зсередини.

Системні інсектициди

Вважаються найбільш ефективними, тому що при обприскуванні проникають всередину рослини. І навіть якщо ви не змогли дотягнутися до верхівки яблуні, не страшно. Інсектицид буде пересуватися по судинній системі рослини. Поївши отруєний листочок, шкідник загине.

Плюс такого інсектициду в тому, що опади практично не знижують його ефективності, і залетіли з сусідського городу шкідники, покуштувавши від вашого обприсканого деревця, теж загинуть. А також системні препарати відмінно діють на личинок і кладки яєць.

Діє системний інсектицид довше контактного - 10-15 днів.

До речі, зараз деякі інсектициди можна охарактеризувати, як «два в одному», тобто як контактно-системні (контактно-кишкові). І це, мабуть, найкращий вихід при виборі правильного інсектициду. І жуків потрави і їх личинки.

Діляться інсектициди на групи і в залежності від того, на яких шкідників вони розраховані.

Інсектициди суцільної дії - для боротьби з великою кількістю різних шкідників.

Інсектициди вибіркової дії - для певного виду шкідників.

Серед цих препаратів виділяють наступні:

Антигельмінтики - для боротьби з паразитичними черв'яками не тільки на рослинах, а й у тварин.

Нематоциди - для боротьби з круглими хробаками нематодами.

Акарициди - для боротьби з кліщами. Акарициди, в свою чергу, також діляться на 2 групи: специфічні акарициди і інсектоакарициди. Перші борються тільки з кліщами, а другі здатні знищити і інших комах.

Групи інсектицидів

Препарати на основі авермектинів (клас небезпеки - 4)

Препарати на основі авермектинів - це інсектоакарициди з високою ефективністю, отримані завдяки мікробіологічному синтезу.

Діючі речовини в таких препаратів (авермектини) - це природні нейротоксини, які в мізерних дозах потрапляють в організми шкідників, вражають їх нервову систему (без можливості відновлення) і вбивають яйця кліщів та інших комах. Хороші результати препарати показують в боротьбі з кліщами, білокрилками, попелиць, трипсів та деякими іншими комахами. Робочі розчини таких коштів не викликають звикання у комах, не залишають плям, правда, мають слабкий, не дуже приємний запах. Крім того, вони малотоксичні для теплокровних істот і ними можна обприскувати рослини навіть по квітучим розеток.

Кошти з цієї групи найбільш безпечні при роботі з плодовими культурами, адже вже через 5-7 днів вони руйнуються під дією природних факторів.

Зберігати робочий розчин не можна, на його використання після приготування дається всього 1:00. Найбільша ефективність інсектицидів цієї групи досягається на 3-5 день після використання.

Препарати на основі піретринів (клас небезпеки - 3)

Препарати на основі перітрінов (або пиретроидов) - це велика кількість сучасних інсектицидів, які впливають на нервову систему холоднокровних тварин, не мають запаху, не залишають після себе плям.

Якщо чітко слідувати інструкції, то такі кошти безпечні для птахів і ссавців. У той же час вони неймовірно токсичні для холоднокровних риб, рептилій, амфібій, а також бджіл. Саме тому категорично заборонено зливати залишки препаратів в будь-які водойми або водостоки, використовувати поряд з акваріумами, обробляти рослини в саду в дощову погоду, а також проводити авіаобробці ділянок (ліс, поле).

Дізнатися серед препаратів піретрини не складно, так як всі вони закінчуються на "-трін" або "-валерат". У таблиці можна побачити основні діючі речовини і назви препаратів, створених на їх основі.

Препарати на основі фосфорорганічних сполук (ФОС)

Ще не так давно такі інсектициди мали широке поширення не тільки в присадибному господарстві, а й в побуті.

Правда, час показав, що такі кошти мають ряд недоліків:

· Згодом у комах виробляється сильна несприйнятливість до препаратів;

· Препарати токсичні не тільки для комах, але і для людини;

· В таких інсектицидів підвищена мутагенность і канцерогенність для тварин і для людини.

Сьогодні такі інсектициди (клас небезпеки - 3 і 2) застосовують все рідше, замінюючи більш безпечними аналогами.

Необхідно пам'ятати про те, що при довготривалому застосуванні лише однієї групи препаратів, у шкідників виникає резистентність до даного виду впливу, інакше кажучи - стійкість. Для запобігання виникненню таких ситуацій рекомендується чергувати різні види препаратів для обробки рослин. Саме тому, якщо Ви шукаєте якісний препарат, оптимально підходить для Ваших посівів, пам'ятайте про те, що крім шкоди, що завдається рослині шкідниками, комахи і кліщі так само є переносниками вірусних та грибкових захворювань рослин. Так само, крім інших факторів, підбір інсектицидів здійснюється з урахуванням кліматичних та екологічних умов, економічних порогів шкідливості комах і багато чого іншого.

Правильно підібрані інсектициди окупають себе в середньому в 2 рази, забезпечують Вам безпечну екологічну обстановку, зростання якісних і кількісних показників врожайності. І, звичайно ж, безпосередньо впливають на Вашу кінцевий прибуток.